Дослідження: як змінилася купівельна поведінка українців під час війни?
Спільно з аналітичною компанією NielsenIQ та Асоціації рітейлерів України, Україна зазнала значних змін в економічній, соціальній та політичній сферах під час війни в Донбасі, що розпочалася у 2014 році.
Ці зміни вплинули на купівельну поведінку населення країни. Однією з основних змін є зменшення доходів населення. Це призвело до зменшення купівельної спроможності багатьох українців та зміни їх попиту на товари та послуги.
Сьогодні на початку війни було помічено зменшення попиту на товари преміум-класу, а збільшення попиту на більш доступні товари та продукти. Також збільшилась популярність брендів, що пропонують продукти за більш доступними цінами. Ми дослідили цю тему спільно з аналітичною компанією NielsenIQ та Асоціації рітейлерів України.
В рамках закритої сесії, представили масштабне аналітичне дослідження, ми будемо доповнювати своє дослідження, дашбордами конференції.
Війна призвела до зменшення кількості магазинів та торгових центрів у деяких районах, що призвело до зміни звичок покупців. Багато людей змушені були змінювати свої місця покупок, шукати нові магазини та шукати більш доступні ціни.
Також війна призвела до зміни відношення до витрат. Зокрема, більше уваги приділяється питанням економії, розумного витрачання коштів та вибору більш вигідних пропозицій. Нарешті, важливим фактором є вплив медіа та інформації. Війна призвела до збільшення обсягу інформації, що люди отримують про те, що відбувається в країні.
Це призвело до збільшення обізнаності та освіченості населення щодо ринку та цін, тобто:
- Багато людей стали більш уважними до цін.
- Змінилися ціни на продукти, послуги, паливо,
- Збільшилася кількість безробітних та емігрантів
- Знизилася купівельна спроможність населення.
- Війна привела до зменшення кількості товарів на полицях магазинів, особливо в зоні конфлікту, та змінилися пріоритети споживачів.
Україна займає особливе положення. В нас шалене падіння об’ємів продажу, проте виручка залишається майже незмінною, тобто основний внесок дає інфляція.
Тому тут важливо розуміти не тільки що купують, а також хто і де?
Окрім інфляції варто відмітити постійне підвищення відпускної ціни від виробників. Це можна зрозуміти: витрати на логістику та енергоносії за останні місяці зросли в рази. Але в очах споживача винними у підвищенні цін залишаються рітейлери, бо покупець бачить лише ціну товара на полиці, і не знаю нюансів виробництва та логістики.
При цьому на більшість соціальних товарів державою встановлена фіксована націнка, що теж б’є по рентабельності роботи продуктових мереж.
В Україні з’явилося нове поняття – внутрішньо переміщені особи.
Люди масово виїхали з південних та східних регіонів. В центрі, на півночі та заході країни – відбувається приріст за рахунок тих, хто переїхав, або навіть вже повернувся з евакуації. Це, наприклад, добре помітно саме у північних регіонах. Згідно з опитуваннями, 81% хочуть повернутися додому.
За кордоном ще залишається значна кількість людей, оскільки с 24 лютого Україну покинуло 15,8 млн осіб, але на разі 8 млн з них вже повернулись. По оптимістичним прогнозам аналітиків НБУ, кількість тих, хто повертається, буде зростати.
За даними досліджень, під час війни українці стали більш обережними у витратах, скоротили кількість покупок та звернули увагу на більш економні варіанти. До популярних категорій товарів стали належати продукти першої необхідності, засоби особистої гігієни, медичні засоби.
Загалом, війна в Україні вплинула на купівельну поведінку населення, змінивши її в напрямку більш раціональних та економних виборів.
Ми виявили деякі з найважливіших змін:
- Збільшення попиту на продукти харчування: Внаслідок війни, зростає попит на продукти харчування, особливо на ті, які мають довгий термін зберігання, такі як крупи, консерви, макаронні вироби, тощо.
- Зниження попиту на товари розкоші: Купівельна потужність багатьох українців зменшується, тому знижується попит на товари розкоші, такі як елітний одяг, прикраси, автомобілі, тощо.
- Збільшення попиту на засоби особистої гігієни та медикаменти: З розповсюдженням війни збільшується попит на засоби особистої гігієни, такі як мило, зубна паста, тощо. Крім того, також збільшується попит на медикаменти, такі як антибіотики, вакцини – тощо.
- Збільшення попиту на товари для самооборони: Під час війни збільшується попит на товари для самооборони, такі як газові балончики, електрошокери, ножиці, тощо.
- Збільшення попиту на товари, які допомагають вижити в екстремальних умовах: З розповсюдженням війни збільшується попит на товари, які допомагають вижити в екстремальних умовах, такі як фонарики, пальники, підсумки, палатки, тощо.
Як зазначила керівник відділу аналітики в Асоціації ритейлерів України Яна Єрмакова, ритейл-галузь першою прийняла на себе удар зростання цін.
По датах на графіку навіть можна побачити, коли почалася більш активна фаза війни. Більш стрімко дорожчають продукти харчування порівняно з іншими категоріями товарів непродовольчої групи.
Зміна способу життя та споживання
Війна внесла корективи й в домашню поведінку споживачів, яка безпосередньо впливає на споживання товарів. Так, іще з часів карантину багато хто був змушений більше готувати вдома. Тепер цей тренд посилився (права сторона графіка), додавши ще 5%. В той же час продажі готових страв у відділах кулінарії скоротилися на 14%.
На сьогоднішній день забезпечення населення необхідними товарами є одним із головних завдань критичної інфраструктури, яка допомагає країні та людям уникнути гуманітарної катастрофи та голоду.
Але галузь рітейлу не отримує необхідної допомоги від держави та постійно стикається з державним регулюванням цін, режимів роботи, часу продажу алкоголю, термінів розрахунків з постачальниками тощо, що ускладнює їх роботу.
Тримаймося! Все буде Україна!