0680080
Головна
Блог
Оптимізація управління запасами в багаторівневому ланцюгу постачань

Оптимізація управління запасами в багаторівневому ланцюгу постачань

Оптимізація управління запасами в багаторівневому ланцюгу постачань

Який вигляд має оптимізація системи управління запасами в епоху VUCA world? Сьогодні будь-які зміни слід сприймати як належне і чим швидше ритейлери зуміють підлаштуватися під ці зміни, тим більш конкурентоспроможними вони стануть на ринку.

Сьогодні, у сфері роздрібної торгівлі, відбуваються великі зміни: поведінка клієнтів змінюється з величезною швидкістю, а їхні очікування вищі, ніж будь-коли. Тенденції в галузі змінюються не по сезонах, а по днях; економічна ситуація у світі вкрай нестабільна.

Згідно з дослідженням, проведеним KANA Software, сьогоднішнє покоління споживачів бажає отримати комунікаційну відповідь протягом 10 хвилин, порівняно з попередніми поколіннями, які очікували відповіді лише за 10 днів. Щоб відповідати мінливим очікуванням клієнтів, пропонувати нові продукти і досвід, і швидко адаптуватися до змін на ринку, успішні ритейлери повинні мати можливість створювати гнучкі ланцюжки постачань. Нездатність створити цю гнучкість призведе до втрати клієнта, а також до втрати частки ринку та прибутку.

Згідно статистиці, спостерігається зростання відкриття власних розподільчих центрів (РЦ) серед роздрібних і дистриб’юторських мереж. Так, у 2020 році, розподільний центр припадає на кожні 25 магазинів (у мереж non-food цей показник у середньому становить 1 РЦ на 14 магазинів, а у food компаній 1 РЦ на 27 магазинів).

Порівняно з 2017 роком, РЦ відкривався в середньому для мереж понад 30 торгових точок, показник зріс на 120% (аналіз проведено серед клієнтів АВМ Cloud).

  • Яку обрати стратегію з ефективного управління запасами?
  • Чому важливо організовувати ланцюжок постачань усередині мережі?
  • Чи варто відкривати свої РЦ і РРЦ (розподільчого і регіонального розподільчого центру), якщо, на перший погляд, поповнювати магазини від зовнішніх постачальників безпосередньо набагато дешевше?
  • Які ризики виникають при розширенні мережі і як вибудувати управління запасами в багаторівневих ланцюгах поставок?

На ці запитання ми і дамо відповіді.

Стратегія управління запасами в багаторівневому ланцюжку постачань – у чому плюси?

Багато концепцій магазинів ще 2018 року були орієнтовані на скорочення розмірів, зокрема Ikea, Barnes & Noble і Nike відкривали або анонсували невеликі формати магазинів.

Нові формати торговельних підприємств найчастіше не мають складських приміщень, і весь запас товарів поточного зберігання виставляється в торговельному залі. Відповідно до цих умов – поставки товарів до магазинів мають бути частими та ритмічними, товари відсортовані за невеликими упаковками та готові до реалізації. На жаль, не всі постачальники можуть забезпечити ці умови.

Об’єктивна необхідність у РЦ і РРЦ ще більше загострилася одночасно з новими тенденціями у сфері ритейлу. Розподільчий центр є вузловою точкою логістичної структури роздрібної мережі. Безумовно, є компанії, які, володіючи понад півсотнею магазинів, обходяться без РЦ і РРЦ, покладаючись на прямі поставки виробників і постачальників. Але в такому разі їм доводиться виділяти в кожному магазині великі площі під зберігання товарів. Водночас вони перебувають у залежності від постачальників, зрив роботи яких може поставити під загрозу стабільне функціонування магазину.

Ба більше, продажі магазинів не рівномірні, завжди є спад обсягів продажів і піки. Розподільчий центр – це такий собі буфер, який дає змогу планувати потрібний обсяг запасів на підприємстві та накопичувати їх на випадок зриву постачань. Він також дає змогу згладити коливання попиту на товари, збільшуючи обсяги відвантажень у разі потреби, наприклад, у святкові дні. На складі формується страховий запас, який у будь-який момент може бути відправлений у магазин.

При правильній організації бізнес-процесів управління запасами, компанія отримує такі переваги від впровадження багаторівневого ланцюжка постачань:

  • збільшення наявності товару на складі (через зниження ризиків недопостачань від зовнішніх постачальників);
  • скорочення термінів доставки товарів;
  • підвищення маневреності компанії для ефективного реагування на потреби ринку;
  • розбір великих упаковок, щоб не перетарювати магазини;
  • скорочення площ під зберігання запасів у магазинах, підвищуючи ефективність використання площі торгового залу;
  • економія на орендній вартості магазину, яка часто набагато вища за оренду складських приміщень;
  • організація зберігання основного товарного запасу, необхідного для безперебійного забезпечення магазинів у повній асортиментній матриці;
  • зберігання сезонних запасів, для проведення маркетингових заходів;
  • “вхідний контроль” якості постачань товарів у торговельну мережу за єдиними прийнятими стандартами;
  • організація повернення нереалізованого, бракованого товару постачальникам.

Складнощі оптимізації управління товарними запасами

Одночасно з перевагами, під час переходу на багаторівневу схему постачань, будь-яка роздрібна або дистриб’юторська мережа стикається з багатьма питаннями:

  • як вирішити конфлікт інтересів суб’єктів усередині ланцюга поставок?
  • як забезпечити в наявності весь необхідний асортимент при цьому не заморозивши кошти в запасах?
  • як знизити високі витрати на управління товарними запасами та їх аналіз?
  • як зрозуміти реальні потреби клієнтів?

За раціонально організованої централізованої доставки товарів ефективніше використовуються трудові ресурси і транспорт, знижуються витрати обігу. Товари завозяться ритмічно за графіками, завдяки чому в магазинах підтримується стабільний асортимент, прискорюється оборотність товарів, зменшуються їх втрати. При цьому кількість товарів, що замовляються, має повністю забезпечувати стійкість асортименту і безперебійний їх продаж до чергового завезення.

У разі якщо організація управління запасами в ланцюжках постачань налаштована неправильно, наявність розподільних центрів не знижуватиме логістичні витрати, а створюватиме додаткові проблеми: нестача за одними товарними позиціями, надлишок за іншими, причому зазвичай за товарами, що слабо обертаються. Це призводить до інших негативних наслідків.

problemy-ritela

Причинами вищеописаних проблем є відсутність автоматизації та застарілі методи оптимізації товарних запасів. Погодьтеся, використовуючи Excel складно буває управляти замовленнями на зовнішнього постачальника, не кажучи про відбудову ефективної системи розподілу всередині мережі. Доопрацювання, в ERP-системі, блоку замовлень може тривати роками і витрати перевищать очікувані ефекти. Це часто і є причиною стагнації мереж і боязні розширюватися.

Вивчення і розуміння кореня проблем породжує необхідність рішення, за допомогою якого вдасться впорядкувати бізнес-процеси та оптимізувати управління запасами, автоматизувати весь потік замовлень, починаючи від магазинів, закінчуючи зовнішніми постачальниками.

Оптимізація системи управління запасами з багаторівневим ланцюжком постачань в ABM Inventory

Оптимізуючи вашу систему управління запасами з ABM Inventory, підвищується маневреність компанії і з’являється можливість ефективно реагувати на потреби ринку. Але для початку давайте розберемося в чому виникає корінь проблеми.

Основною причиною втрати покупця є дефіцит товару.

Чому виникає дефіцит товару?

Поточний режим роботи більшості ланцюжків постачань:

  • заснований на прогнозі;
  • обумовлює тривалі терміни поповнення запасів у ланцюжку постачань.

За часів швидкоплинного світу, прогнози не можуть бути точними на 100%. Але що, якщо говорити про різний ступінь точності прогнозу залежно від рівня системи розподілу?

Якщо розглядати торговельну точку: протягом одного тижня, продажів певного продукту може не бути взагалі, а протягом наступного тижня продатися 10 одиниць. Відсоткові відхилення на цьому рівні нескінченно більші. Якщо дивитися на регіональний розподільний склад (РРЦ), де поставки здійснюватимуться на кілька точок або цілу область/регіон, розкид буде набагато меншим.

Те саме відбувається, коли ми переходимо від РРЦ до Центрального РЦ, адже тут ми говоримо про обсяг сукупного споживання. Ступінь точності прогнозу стає ще вищим. У цьому і полягає значення усереднення коливань (агрегації). Щоб зменшити вплив прогнозів, необхідно здійснювати їх у тій точці ланцюга постачань, де прогноз є найточнішим: якомога ближче до джерела – до заводу-виробника.

Разом із неточністю прогнозів, тривалий час поповнення, в свою чергу, спричиняє дефіцит товарів і необхідність тримати високі запаси, які блокують місце на полиці, а також знижують можливість підлаштовувати пропозицію відповідно до фактичних уподобань ринку.

Дефіцит і високий рівень запасів не тільки знижують доступність товарів, а й скорочують продажі та збільшують інвестиції в товарні запаси.

Чим частіше поставки, тим менше товарів магазину потрібно тримати в запасах і, отже, маючи той самий простір на полиці, можна виставляти більший асортимент продукції.

Рішення для оптимізації управління запасами Inventory містить автоматизований функціонал, який допоможе ефективно управляти запасами, як за схемою прямих поставок, так і за схемою з багаторівневим ланцюжком поставок, де є Центральний склад і Регіональні філії.

Для закриття цієї потреби в системі Inventory не один рік розроблявся спеціальний алгоритм-DFO (demand focused order).

Під час розрахунку замовлень від зовнішніх постачальників на РЦ збирається поточний попит на магазини і враховується рівень товарних запасів у них.

При розрахунку замовлення на кожному магазині, РЦ і РРЦ враховуються такі дані:

  • Рівень актуальних продажів товару
  • Залишки товару
  • Графіки внутрішніх відвантажень (від РЦ на магазини) і зовнішніх замовлень на постачальника
  • Дані про неподільну упаковку і мінімальне замовлення
  • Поточні або майбутні акції
  • Резерви і попередні замовлення покупців
  • Фактична нестача в товарі та прогнозне споживання кожного магазину до наступної поставки

Розрахунок замовлення з РЦ на зовнішнього постачальника складається з трьох кроків:

  1. Насамперед, збирається поточна і майбутня потреба в кожному SKU на кожному магазині.
  2. Потім розраховується поповнення РРЦ, де підсумовується потреба всіх магазинів, що забезпечуються з даного РРЦ (п. 1) і враховується потреба цього РРЦ (дані про його продажі/залишки/страхові запаси).
  3. На третьому кроці розраховується поповнення РЦ, де вже збирається потреба всієї мережі за конкретним SKU (п. 2) + враховуються дані РЦ (продажі/залишки тощо).
Алгоритм систему управления запасами

За допомогою цієї методики, ABM Inventory, забезпечує ідеальний баланс між гарантованою наявністю товару для продажів при мінімальних запасах.

Ефекти отримані від управління багаторівневим ланцюжком поставок за допомогою рішення ABM Inventory:

  • Автоматизована система управління запасами на всіх рівнях ланцюжка постачань;
  • Оптимізовано поличний простір і знижено витрати на утримання та обслуговування площ у кожному магазині для зберігання запасів;
  • Потреба шукати аналоги товарів на інших торгових точках і робити переміщення – усунена.

Економічні ефекти:

  • Збільшення продажів до 20%, шляхом прискорення процесу реагування на мінливі потреби ринку;
  • Зниження запасів на кожному магазині, за рахунок агрегації попиту на РЦ/РРЦ;
  • Збільшення обороту компанії, шляхом вивільнення ресурсів, заморожених у запасах;
  • До 80% зменшення витрат на персонал, зайнятий у процесі закупівель.

Рітейлери, будьте ефективними вже сьогодні!

Ірина Шипуля, Project Manager

Автоматизуйте управління запасами у вашій мережі

ABM Inventory дасть змогу забезпечити високий рівень наявності товару і не створити надлишки на складі

Схожі за темою

    Криза як стимул для оптимізації бізнесу: досвід українських ритейлерів в умовах війни
    Криза як стимул для оптимізації бізнесу: досвід українських ритейлерів в умовах війни

    Останні роки були справжнім викликом на витривалість для роздрібної індустрії. Як українські ритейлери знайшли секрет стійкості в умовах повномасштабної війни? Відповідь – далі у нашій статті. Такий попит на автоматизацію в кризовий період зовсім не дивний. Адже прості розрахунки показують, що сучасні рішення з оптимізації роздрібних процесів, наприклад, такі як АВМ Inventory та АВМ Shelf […]

    Мерчандайзинг, Товарні запаси

    Читати 10 хвилин

    Ефективність системи управління виробництвом
    Ефективність системи управління виробництвом

    Що означає ефективне управління виробництвом Сучасне виробниче підприємство, як об’єкт управління, є складною багатофакторною системою. Завдання управління промисловим підприємством – цілеспрямований вплив на параметри об’єкта і процесів, що відбуваються за його участю, для досягнення певних цілей. Оцінка управління як ефективного, як правило, можлива за умови, що виробнича компанія досягає поставлених цілей із показниками, значення яких […]

    Запаси на виробництві

    Читати 10 хвилин

    Планування виробничих запасів в залежності від попиту
    Планування виробничих запасів в залежності від попиту

    Содержание статьи: проблеми при плануванні виробничих запасів планування виробничих запасів з DDMRP виробниче планування в Intuiflow якорганізовано планування виробничих запасів які результати дає планування виробничих запасів

    Запаси на виробництві

    Читати 8 хвилин

Замовити презентацію
Заповніть форму, щоб дізнатися більше про продукти ABM Cloud
Ім'я
Введіть ваше ім'я
Прізвище
Введіть ваше прізвище
Телефон
Введіть повний номер телефону
Email
Введіть правильний email
Посада
Введіть вашу посаду
Назва компанії
Введіть назву компанії
Чем полезен семинар по управлению запасами
Замовити дзвінок
Поспілкуйтесь з нашим експертом вже сьогодні
Ім'я
Введіть ваше ім'я
Телефон
Введіть повний номер телефону
Дякуємо за звернення.

Ми цінуємо, що ви зацікавились саме нашими продуктами. Один з наших співробітників зв'яжеться з вами найближчим часом. Гарного дня!