Прискорення оборотності запасів: як вплинути на показник
- Оборотність товарних запасів та фактори, що на неї впливають
- Як прискорити оборотність товарних запасів
- Кейс як торговельна мережа прискорила оборотність на 6,5%
- Прискорення оборотності виробничих запасів
Формула оборотності запасів наочно показує, що працювати слід за двома напрямками: збільшувати продажі та оптимізувати середньомісячні запаси. Зосередимося запасах, т.к. продажу – це окрема велика тема, яку у цій статті ми не розглядатимемо.
Аналізуючи динаміку оборотності запасів, оцінюються та контролюються надлишки (Overstock). Високий рівень Overstock має негативний вплив, і компанія, що має високий рівень надлишків, змушена терпіти множинні небажані явища:
Моніторинг змін коефіцієнта оборотності запасів протягом року, а також рік у рік дозволяє відстежити коливання обсягу продажу та знайти причини нестабільного попиту.
Методи прискорення оборотності запасів
Прискорення оборотності запасів за рахунок зниження рівня зайвих запасів дозволяє вирішити як явні, так і приховані проблеми.
- Насамперед, це заморожені кошти. Внаслідок чого компанія не може закупити товар, який добре продається і приносить прибуток, так як грошей на нього просто немає. А також несе додаткові витрати з виплати %% за кредитами, якщо гроші кредитні.
- Застаріння товарів, яке може бути як фізичним (терміни придатності продуктів харчування), так і моральним. Наприклад, для комп’ютерної техніки старіння моделі відбувається протягом 2-3 місяців. Застаріння товарів тягне за собою списання та повернення, а це вже веде до формування запасів, прямих збитків та додаткових логістичних витрат..
- Щоб зменшити втрати і збільшити оборотність товарів у магазині, компанії змушені влаштовувати розпродажі. Але варто розуміти, що розпродаж — це не найкраще рішення, т.к. Крім того, що різко знижується %% рентабельності, є ще й неявні витрати, які ніхто не враховує. термін» (акції, реклама тощо). Ще з неявних втрат: зниження продаж товарів за звичайними цінами з тієї ж категорії, що і товар у розпродажі. Клієнт, що знаходиться перед вибором – купити пиво на розпродажі або аналогічне за звичайною ціною, скоріше вибере нижчу ціну.
- Є ще одне парадоксальне наслідок – категорія клієнтів, «вихована» купувати товар виключно за розпродажними цінами. Вони принципово не купують за звичайною ціною, а вичікують чи вишукують акційні позиції.
- Також до небажаних явищ належить необхідність платити постачальникам за ще непроданий товар. Це може ввести компанію у касові розриви та додаткові витрати на залучення коштів.
- Додаткові витрати на зберігання та переміщення надлишків товарів. У ритейлі товар, що залежався, займає цінний простір на полицях і знижує показник «оборот з м2 полиці». Дистриб’ютору доводиться переміщати надлишки запасів з однієї точки в іншу – між філією та складами.
- Інша крайність, що виникає при неефективному
управлінні запасами
– це нестача (дефіцит) запасів за певними позиціями (Out-of-stock). Як результат, недоотримані продажі та втрачений прибуток, втрата постійних клієнтів.
Зазвичай компанії не до кінця усвідомлюють усі вищенаведені небажані явища і точно не вважають економічні наслідки від них.
Як змінити швидкість обігу товарних запасів
Якщо продаж зростає, але прибутковість торгової точки залишається на колишньому рівні або падає, поширеною причиною є надлишкові запаси. Аналіз швидкості обігу товарів допомагає вчасно відстежити наскільки ефективно збудовані бізнес-процеси в магазині, чим викликано формування надлишків і після оцінки ситуації ухвалити рішення щодо зміни ситуації.
Низький коефіцієнт оборотності запасів свідчить про надлишок товару складі і слабкі продажу. З іншого боку, високий коефіцієнт часто свідчить, що товари швидко розпродаються і є ризики, що ритейлер зможе підтримувати необхідний рівень запасів.
Прискорити оборотність запасів дозволяє впровадження комплексних заходів: оптимізація процесів управління запасами та автоматизація, наприклад, за допомогою ABM Inventory.
Система дозволяє оптимізувати рівень товарних запасів, не мати надлишків товару і при цьому завжди мати в наявності необхідний товар у потрібному місці у потрібний час. Унікальність даного інструменту полягає в тому, що він одночасно впливає на чисельник «Продажі» нашої формули Оборотності запасів та на знаменник «Запаси». Впроваджуючи його, компанія вирішує обидві управлінські завдання одночасно. Розглянемо кейс проекту.
Впровадження системи ABM Inventory для оптимізації оборотності запасів торгової мережі
Мережа непродовольчих магазинів налічує 90 магазинів. Щодня покупки в магазинах здійснює понад 24 тисячі людей, що свідчить про високу популярність магазинів. Асортимент магазинів налічує понад 12 000 найменувань. Постачання магазинів мережі здійснюються централізовано з Розподільного центру (далі РЦ), площа якого становить 2500 кв. м.
На час передпроектного обстеження компанії замовлення зовнішнім постачальникам на РЦ і переміщення з РЦ в магазини формувалися в обліковій системі. Переміщення формувалися та відправлялися автоматично. У цей момент компанією було вирішено змінити облікову систему і необхідно було прийняти рішення про те, де формуватимуться замовлення та переміщення при переході, де для цього використовувалися алгоритми прогнозування.
Для автоматизації керування запасами вибрано рішення ABM Inventory
Оборотність запасів та інші цілі проекту
Перед початком проекту були сформульовані цілі, які мали досягти:
- Зменшення надлишків товарних запасів;
- Поліпшення показників оборотності підприємства;
- Збереження високого рівня наявності товарів у магазинах.
На початковому етапі підключення товарів було розраховано буфери (цільовий рівень запасу на кожній точці зберігання) по кожному SKU. Через кілька циклів поповнення система відкоригувала буфери відповідно до фактичного споживання товару. Таким чином, функціонує алгоритм динамічного управління буферами.
Далі, до управління системою були підключені товари РЦ, які управляються за алгоритмом DFO, який розраховує потребу центрального складу або розподільчих центрів на підставі попиту мережі, а не витрати ланки, що поповнює. При цьому потреба мережі оцінюється на період поставки центрального складу, причому для кожного магазину мережі цей період може бути різним виходячи з графіків переміщень з РЦ в магазини, спираючись при цьому як на продаж мережі, так і на залишки. Якщо мережа має достатньо запасу, замовлення від ЦС зовнішньому постачальнику не відбудеться. Також система має функцію самостійного розрахунку страхового запасу РЦ за деяких заданих умовах, виходячи з інформації про надійності кожного постачальника, яку можна отримати, використовуючи гнучку систему аналітики, що є невід’ємною частиною системи.
Також алгоритм DFO успішно прогнозує рекламні акції та сезонність для закупівель на РЦ, спираючись на інформацію про майбутні акції або сезонність у мережі. Загалом алгоритм DFO дозволяє структурувати та “ув’язати” запас РЦ із запасом мережі та гармонізує оборотність у зв’язці «РЦ – мережа».
Ключові показники управління товарними запасами представлені головному екрані форматі дашборда. Дані оновлюються в реальному часі, що дає змогу оперативно відстежувати стан запасів. На верхню частину панелі винесено показники по товарах, що потребують підвищеної уваги менеджера: TOP-mover (товари, що генерують 80% обороту компанії), нові товари, товари в акціях. Використання колірного рішення дозволяє візуально акцентувати увагу менеджерів на проблемних місцях – надлишках та втрачених продажах.
У ході проекту до системи управління товарними запасами ABM Inventory було підключено всі основні категорії товарів. Наразі під управлінням системи знаходиться близько 1,3 млн. позицій товарів (активний асортимент по магазинах та РЦ). Система щодня автоматично формує та розсилає від 30 до 50 переміщень з РЦ до магазинів та 20-40 замовлень 263 постачальникам залежно від графіків замовлень, погоджених з постачальниками.
Крім автоматичного формування переміщень та замовлень, у системі також реалізована можливість гнучкої аналітики ключових показників у режимі реального часу.
Звіт, який дозволяє проаналізувати динаміку основних показників укрупнено – звіт про щотижневу динаміку запасів. Даний звіт дозволяє побачити тренди показників, чи є якась проблема в запасах на даний момент. Цей звіт, як і інші звіти, можуть бути побудовані із застосуванням фільтрів за категоріями довідника номенклатури, постачальників та зовнішніх постачальників (що поставляють товар на РЦ), менеджера, який керує категоріями та іншими аналітиками.
Якщо виявлено проблему з погіршенням оборотності товарів – можна скористатися звітом, який розраховує оборотність для кожного товару у кожному місці зберігання залежно від застосованого фільтра:
У тому випадку, якщо виявлено проблему із надлишками товарних запасів – їх можна проаналізувати за допомогою звіту про надлишки. Звіт будується на щотижневих показниках надлишок по кожному товару у кожному місці зберігання, і відображає інформацію за 5 минулих тижнів у грошах. Система також відстежує поліпшення чи погіршення показника надлишку для товару за кожен тиждень, і у разі, якщо показник погіршився – підсвічує такий рядок червоним.
Даний звіт, крім інформації про конкретні товари з надлишками, також показує в розрізі якихось товарних груп, постачальників, менеджерів або місць зберігання ситуація з надлишками покращилася або погіршилася.
Існує аналогічний звіт за показником втраченого продажу.
Якщо виявлено проблему з надлишками товарних запасів, можливо, причина в товарах, які виводяться з асортименту. У системі передбачено бізнес процес роботи з товарами, які виводяться з асортименту: спочатку товару автоматично надається статус, який закриває товар на замовлення із РЦ зовнішньому постачальнику. Потім, після очищення залишків РЦ, автоматично надається статус закриття товару до переміщень. Потім, після очищення залишків всієї мережі система робить товар не активним. Але поки залишки в мережі ще є, їх можна відстежувати за допомогою звіту про залишки товарів, що виводяться.
У разі, якщо виявлено проблему з втраченими продажами – у 70-80% випадків причина їх виникнення – недопоставки постачальника. Для того, щоб оцінити надійність постачальника, реалізовані звіти, які дозволяють зрозуміти ступінь надійності постачальника на верхньому рівні та проаналізувати, виконання/невиконання яких замовлень призвело до такого рівня надійності.
Для проведення переговорів із постачальниками може бути використаний звіт про статистику даних постачальника. В одному цьому звіті зібрана інформація про продаж товарів постачальника, запаси, оборотність, втрачені продажі та надлишки, ступінь надійності постачальника та динаміку цих показників у часі.
Результати проекту щодо прискорення оборотності товарних запасів мережі
У торговельній мережі впроваджено централізовану систему оптимального управління запасами ABM Inventory. Система управляє 100% всього асортименту магазинів та 86% асортименту РЦ. Усього системою управляються близько 20 000 унікальних SKU. Використовуючи систему, компанія покращила свою ефективність. За період з 1 травня до 1 жовтня 2017 року:
- Запас мережі залишився на колишньому рівні (не змінився) з урахуванням того, що за період було відкрито 14 нових магазинів;
- Продаж збільшився на 16,5%;
- Оборотність покращилася на 6,5%
- Запас РЦ знижено на 10-13%; Продажі та втрачені продажі по мережі при цьому знаходяться на стабільному рівні.
Прискорення оборотності виробничих запасів
Прискорення оборотності виробничих запасів досягається шляхом впровадження методології Demand Driven Material Requirements Planning, яка увібрала в себе найкращі практики управління виробництвом: Теорія Обмежень (ТОС), Kanban, Lean, 6 Sigma, DRP, MRP, Innovation.
Використання Demand driven дозволяє не орієнтуватися на прогнозування продажу, а керувати запасами на основі реального попиту. Щоб це зробити, потрібно істотно скоротити час реакції і набагато швидше реагувати на події, що виникають. Крім того, методологія DDMRP усуває взаємозалежності у виробничому ланцюзі, які суттєво затягують процес виробництва та змушують тримати великі запаси для забезпечення безперебійного виробничого процесу: специфікація складається з кількох продуктів, продукт із ряду компонентів, і в кожній ланці закладено страховий обсяг запасу. У процесі впровадження DDMRP виявляються ключові місця зберігання запасу, у яких формуються буфери, решта ланок максимально звільняються від зайвих (страхових) запасів.
Більше, про прискорення оборотності виробничих запасів з DDMRP, а також приклади впровадження у міжнародних компаніях читайте у статтях та дізнавайтеся на безкоштовних вебінарах.