06801367880
Головна
Блог
Управління товарними запасами у вертикалі супермаркетів

Управління товарними запасами у вертикалі супермаркетів

Управління товарними запасами у вертикалі супермаркетів

Ось уже понад 15 років команда ABM Cloud є надійним партнером ритейлерів різних напрямків із 17 країн світу. Ми переконалися, що системний підхід у побудові процесів на кожному рівні ланцюга постачань – важлива складова будь-якого бізнесу. У цьому контексті складно уявити більш комплексне й амбітне завдання, ніж побудова збалансованої системи управління товарними запасами в такому типі роздрібного магазину, як супермаркет.

Отже, для початку розглянемо, які особливості в управлінні товарними запасами притаманні різним типам супермаркетів.

Формат супермаркетів біля будинку передбачає магазини невеликої площі, що розташовані в безпосередній близькості від житлових масивів. Асортимент таких магазинів представлений основними продуктами харчування і напоями, а також товарами для дому першої необхідності. При формуванні та управлінні запасами такого типу супермаркету необхідно враховувати обмеженість його площі, що часто загрожує відсутністю або малогабаритністю складу. Тут вкрай важливо налаштувати систему управління запасами у форматі “порожній склад”, коли точність замовлення і грамотно вибудувана логістика дають змогу підтримувати оптимальний рівень товарного запасу в магазині без підтримки залишків на складі. У цьому разі також зростає важливість правильного підбору асортименту. Він тут обмежений, а в умовах малої площі управління маржею з метра полиці набуває критично важливого значення для прибутковості такої торгової точки.

Супермаркет – найбільш звичний і часто відвідуваний формат магазину для покупця в наші дні, тому тут важливо забезпечити для нього як наявність необхідного товару, так і його асортимент. Іншим боком доступності товару для клієнта є виникнення надлишків, у яких заморожуються величезні кошти. Крім того, для ритейлера це ще й означає одночасне управління запасами товарів різних категорій, які мають свою специфіку, наприклад, строки придатності, періодичність поставок, оборотність, сезонність, усадку тощо. Це як одночасно жонглювати кількома предметами, розсікаючи на моноколесі. Само собою зрозуміло, що є значущі відмінності в управлінні запасами свіжої молочної продукції, дорогого елітного віскі та ялинкових іграшок у новорічний сезон.

Що стосується гіпермаркетів, то, зважаючи на величезну кількість відділів, категорій, постачальників, окремих SKU, частоту і різноманітність замовлень, автоматизація та оптимізація управління товарними запасами є неодмінною умовою прибутковості. В іншому випадку, доведеться “роздути” штат співробітників до гігантських розмірів, а разом з ним і ФОП. Крім того, завдання покрити всі потреби клієнта в одному місці веде до виникнення так званих товарів old-stock або “каменів”, що також може заморозити значну частину активів.

Ось чому гіпермаркетам особливо важливо стежити за показниками і не ігнорувати аналітику. Сучасні системи збору та аналізу даних допомагають підсвітити, а також ефективно працювати з “мертвими запасами” та застарілим асортиментом.

Які ж особливі виклики стоять перед ритейлерами вертикалі супермаркетів, а головне, як можна їх розв’язати за допомогою технологій і штучного інтелекту?

1. Наявність категорій фреш і ультра фреш, які вимагають особливого підходу в управлінні запасами

Свіжі продукти, як правило, мають високий ризик уцінки та списань, тому дуже важливо точно прогнозувати попит і синхронізувати його з поповненням. Для свіжих продуктів процес планування має бути достатньо деталізованим, щоб враховувати навіть найнезначніші зміни попиту, а ланцюжок поставок має бути достатньо гнучким, щоб також швидко адаптуватися до його змін.

Для так званих надсвіжих продуктів, тобто товарів з коротким терміном зберігання, які мають бути продані того самого дня, 100% наявність на полиці означає, що завжди будуть списання або знижки, якщо тільки прогноз не буде постійно бездоганним у конкретний день, у конкретному магазині. Це означає, що необхідний дуже детальний контроль для знаходження оптимального балансу між ризиком відсутності запасів і ризиком списань. Інші свіжі продукти стикаються з аналогічною проблемою, тільки трохи менш вираженою.

Технології дають змогу ритейлеру автоматизувати багато процесів. А для адекватної та дієвої відповіді на цей виклик необхідно враховувати безліч критично важливих для цієї категорії чинників, які, наприклад, враховує система ABM Inventory під час роботи з категорією fresh:

  • Враховувати залишковий термін придатності товару після потрапляння його на полицю магазину, що дає змогу уникнути прострочень, невдоволення клієнтів і зайвих витрат на списання товару.
  • Використовувати методику партійного обліку, щоб зробити розрахунок замовлення максимально точним. Адже якщо в магазині одночасно перебуває кілька партій продукту, покупець завжди докладає зусиль, щоб знайти найсвіжіший товар на полиці.
  • Враховувати коливання попиту за днями тижня. Для деяких магазинів і продуктів різниця в кількості товару, необхідному в будні та вихідні дні, може бути досить драматичною. Це означає, що один і той самий запас не підходить для всіх днів тижня при роботі з продуктами з коротким терміном зберігання. Щоб знайти правильний баланс між ризиком втрат і ризиком нестачі товару, запаси повинні рухатися вгору і вниз відповідно до очікуваних обсягів продажів.
  • Враховувати слот доставки товарів, тобто діапазон часу доставки протягом дня, щоб зробити прогноз ще точнішим.
  • Розраховувати оптимальний рівень доступності для кожного товару. Це, своєю чергою, дає змогу збалансувати товарний запас, не допустити однаково як надмірних списань, так і втрачених продажів.
  • Також важливо враховувати всі базові фактори: прогноз і варіабельність попиту, лід тайм, кратність пакування, обмеження постачальників, розмір страхових запасів і необхідної викладки.

Таким чином, використовуючи перераховані вище поради та впроваджуючи інновації, управління категорією фреш перестає бути для ритейлера болем. Технології дають змогу значно знизити втрати від списань і при цьому забезпечити максимальну доступність товарів такої специфічної категорії товарів, як фреш і ультра фреш.

Усе, що залишається в цьому разі зробити самому ритейлеру, це вибудувати ефективну систему логістики. Для цього важливо одночасно освоїти як економічні ланцюжки поставок, що працюють за зниженими цінами, так і гнучкі ланцюжки, необхідні для свіжих продуктів.

“Для нас було важливо, що для категорії fresh система ABM Inventory використовує окремий алгоритм, який дає змогу вчасно здійснювати закупівлі, а також мінімізувати ризики списання. Цільові рівні запасу визначаються на кожній точці зберігання за кожним SKU, система ніколи не замовляє більше або менше, при цьому завжди відстежує динаміку попиту і чітко формує замовлення,” – зазначає керівництво мережі супермаркетів Пчілка Маркет.

2. Виражена сезонність поряд із непередбачуваними факторами коливання попиту

Процес прогнозування та своєчасного збільшення або зменшення замовлення ґрунтується на тому, що певні категорії товарів та окремі SKU можуть мати різний попит у покупців протягом року. Наприклад, це твердження справедливе як для закупівель морозива або пива в літній сезон, так і для підвищеного попиту на міцний алкоголь або солодощі напередодні зимових свят. Це означає, що система управління запасами має бути заздалегідь готовою, щоб не упустити сезон і не втратити гроші, а після сезону вийти без розпродажів і списань.

Поряд із цим, не варто забувати і про непередбачувані фактори, що впливають на купівельний попит. До них, наприклад, можна віднести:

  • різкі зміни погодних умов усередині сезону
  • проведення великих спортивних або культурних заходів
  • відкриття поруч нових громадських об’єктів
  • відкриття магазинів конкурентів поблизу тощо

Так, аномальна спека, наприклад, збільшить продажі морозива і напоїв, футбольні матчі позначаться на споживанні пива і снеків, а новий конкурент, можливо, змусить переглянути асортимент, кількість необхідного товару або наявність акційних пропозицій.

Сезонність разом із непередбачуваністю говорять про те, що повністю все віддавати на систему не можна. Ідеальний варіант, коли поповнення запасів у магазині автоматизовано, а планування поповнення перебуває під контролем обізнаної команди. Таким чином, ваші фахівці зможуть збалансувати закупівлі просто точно налаштувавши параметри системи.

“Оптимізоване під поточну динаміку попиту автозамовлення товарів, у нашому випадку, дало помітну зміну в показниках:

  • середній рівень запасів знизився на 12% при одночасному збільшенні обороту на 18%;
  • надлишки запасів знизилися на 39%;
  • рівень втрачених продажів знизився на 37%”, – зазначає Теймураз Гіоргобіані, виконавчий комерційний директор компанії AgroHub, яка також використовує систему ABM Inventory.

3. Часті розпродажі через терміни придатності, що закінчуються, або акційні перепрогнози продажів, за яких попит не виправдав очікування

Загалом, планування акцій та управління розпродажем часто перетворюється на проблему для ритейлера. Крім того, що необхідно виділяти окрему площу під акцію, коли торговий простір і так на вагу золота, важливо також налаштувати збір і аналіз даних про хід промо в режимі реального часу. Системний і автоматизований підхід до управління товарними запасами, що враховує всі можливі фактори, дає змогу робити замовлення максимально точними. Це, своєю чергою, мінімізує необхідність у розпродажах. Наприклад, у системі ABM Inventory є можливість виключати нетипові продажі з розрахунку, для того щоб не завищувати наступні замовлення. А якщо все ж таки виникає необхідність у запуску промо-активності, то системний модуль для просування продажів візьме на себе всі “турботи” з планування, збору та аналізу даних, а також прогнозування перебігу акції.

“У багатьох менеджерів існує переконання, що краще замовити більше товару, а не менше. Це позбавляє від проблеми втрачених продажів, але породжує надлишки в запасах, – ділиться один із керівників “BeeMarket”. – Система ABM Inventory чіткіше бачить показники продажів та залишків, не реагує на разові сплески, а також застерігає, щоб залишки не перевищували нашу потребу.”

4. Псування товарів і необхідність роботи з різними строками придатності товарів для його мінімізації

Незважаючи на те, що в усіх контрактах з постачальниками зазвичай вказуються мінімально допустимі строки доставки та реалізації товару, ця інформація не завжди враховується при формуванні запасів. Особливо, якщо ці терміни можуть варіюватися від поставки до поставки і у різних товарів однієї і тієї ж категорії. Саме тому ми пропонуємо модель, яка дає змогу включити в розрахунки такі змінні, як термін придатності, допустимий відсоток псування і втрачених продажів. Це, своєю чергою, мінімізує витрати завдяки розрахунку оптимального рівня страхового запасу і вибору значення, що забезпечує мінімальні загальні витрати.

5. Усадка товарів унаслідок крадіжок, пошкодження, шахрайства або помилок постачальників, крадіжок або помилок співробітників магазину

Усадка являє собою втрату запасів унаслідок перелічених вище факторів. Само собою зрозуміло, що це негативне явище у сфері роздрібної торгівлі несе істотні витрати для ритейлера і навряд чи може бути викорінено повністю, з огляду на специфіку бізнесу і людський фактор.

Згідно з опитуванням, проведеним асоціацією харчової промисловості FMI, у середньому супермаркет втрачає до 3% продажів через усадку. Більшість втрат пов’язана з неправильним обліком запасів під час надходження, їх неправильним обліком під час продажу або неправильним розміщенням.

Хороша новина полягає в тому, що за допомогою сучасних систем для управління запасами та оптимізації планограм є можливість значно зменшити вплив цих негативних факторів на бізнес.

“Завдяки централізації значно скоротилася кількість людських помилок і неправильних замовлень. Оскільки в магазинах не завжди працює висококваліфікований персонал і вищий відсоток ротації кадрів. У менеджерів тепер є аналітичний модуль ABM Inventory, який дає змогу протягом кількох хвилин знайти причину надлишку або нестачі запасів, визначити проблемних постачальників і знайти відкладені замовлення. У результаті роботи системи ми отримали такі цифри:

  • 10% збільшення продажів;
  • 15% підвищення товарообігу;
  • 11% менше запасів;
  • 98% рівень обслуговування SKU”. – Novus, мережа супермаркетів

6. Омніканальність як виклик часу та випробування для операційної ефективності

Стрімкий розвиток багатоканальності продажів і вихід в онлайн зробили операційну ефективність особливо складним завданням для продовольчих ритейлерів. Доводиться шукати постійний баланс між витратами на доставку малоцінних продуктів, які часто потребують контролю терміну придатності та температури, і задоволенням зростаючого купівельного попиту на онлайн-замовлення. Але водночас, як багато хто бореться за те, щоб зробити онлайн-магазини прибутковими, небагато продовольчих ритейлерів взагалі можуть дозволити собі не виходити в інтернет. При цьому, як показав досвід, покупці цінують недорогі товари під власними торговими марками і добре підібраний асортимент навіть на шкоду багатому вибору. І тут, як не можна до речі, знадобляться інструменти АВС-аналізу, що дають змогу зробити правильні акценти при виборі та наповненні асортименту.

7. Схожі товари та забезпечення товарів-аналогів

За відсутності того чи іншого товару на полиці покупець легко здатний переключатися на інший схожий за ціною і властивостями продукт. Це особливо зіграє нам на руку у випадку зі швидкопсувними продуктами, запас яких рідко буває надлишковим. Але тут перед ритейлером постає важливе питання: як підібрати аналог і не спровокувати канібалізацію попиту?

Наша відповідь проста: за допомогою того ж інструменту АВС-аналізу і “розумних” алгоритмів системи управління запасами, здатних спрогнозувати попит і сформувати оптимальний розмір замовлення по кожному товару-заміннику. І ми знову забезпечуємо максимальну доступність товару для покупця з мінімальними надлишками і, як наслідок, витратами для продавця.

“При переході на централізоване замовлення з ABM Inventory надлишки товарів зменшилися, а доступність товарів зросла на 25%. Ми розуміли, що за допомогою цієї системи в нас буде постійний достатній запас продукції для задоволення потреб продажів”, – говорить Андрій Орлов, директор мережі магазинів “Лоток”.

8. Конкуренція ритейлу з індустрією громадського харчування – кулінарія і готова продукція, кафе і ресторани при супермаркетах

Зростаюча зайнятість жителів міст в останні десятиліття, а також карантинні обмеження останніх років значно вплинули на те, що витрати на доставку готової їжі та їжу на винос зайняли міцне місце в гаманцях споживачів. Зі свого боку, це підштовхнуло ритейлерів до того, щоб обзавестися власними кухнями, де на потоці готують широкий асортимент страв, який може сміливо конкурувати з кафе і навіть ресторанами. Однак, при поганому виконанні ці ініціативи також відкривають нові можливості для втрати грошей на дорогих харчових відходах. Складність полягає в тому, що кінцева страва завжди складається з декількох інгредієнтів з різним терміном придатності, приготування та реалізації. Це значно ускладнює прогнозування попиту.

Вихід один: побудова точних прогнозів попиту на кінцеві продукти, виходячи з попиту на окремі інгредієнти. Розрахунки поповнення мають виконуватися для кожного інгредієнта з урахуванням часу його приготування і запасів у наявності. Якщо згадати жонглювання на моноколесі, то в цьому випадку воно відбувається на канаті з вогняним кільцем попереду.

Це припиняє бути проблемою, якщо ви володієте системою оптимізації закупівель, що робить весь цей обсяг роботи за вас. Вам залишається тільки підраховувати прибуток від реалізації готових продуктів.

Висновки

У цій статті ми розглянули лише основні з безлічі особливостей і викликів, які стоять перед ритейлерами, що ведуть бізнес у вертикалі супермаркетів. При цьому, очевидно, що їх, як і багато інших викликів, можна легко подолати за допомогою сучасних технологій у сфері управління товарними запасами. Це також підтверджено досвідом понад 160 компаній по всьому світу, які вже успішно впровадили продукти ABM Inventory.

Автоматизуйте управління запасами у вашій мережі

ABM Inventory дасть змогу забезпечити високий рівень наявності товару і не створити надлишки на складі

Схожі за темою

    Криза як стимул для оптимізації бізнесу: досвід українських ритейлерів в умовах війни
    Криза як стимул для оптимізації бізнесу: досвід українських ритейлерів в умовах війни

    Останні роки були справжнім викликом на витривалість для роздрібної індустрії. Як українські ритейлери знайшли секрет стійкості в умовах повномасштабної війни? Відповідь – далі у нашій статті. Такий попит на автоматизацію в кризовий період зовсім не дивний. Адже прості розрахунки показують, що сучасні рішення з оптимізації роздрібних процесів, наприклад, такі як АВМ Inventory та АВМ Shelf […]

    Мерчандайзинг, Товарні запаси

    Читати 10 хвилин

    Ефективність системи управління виробництвом
    Ефективність системи управління виробництвом

    Що означає ефективне управління виробництвом Сучасне виробниче підприємство, як об’єкт управління, є складною багатофакторною системою. Завдання управління промисловим підприємством – цілеспрямований вплив на параметри об’єкта і процесів, що відбуваються за його участю, для досягнення певних цілей. Оцінка управління як ефективного, як правило, можлива за умови, що виробнича компанія досягає поставлених цілей із показниками, значення яких […]

    Запаси на виробництві

    Читати 10 хвилин

    Планування виробничих запасів в залежності від попиту
    Планування виробничих запасів в залежності від попиту

    Содержание статьи: проблеми при плануванні виробничих запасів планування виробничих запасів з DDMRP виробниче планування в Intuiflow якорганізовано планування виробничих запасів які результати дає планування виробничих запасів

    Запаси на виробництві

    Читати 8 хвилин

Замовити презентацію
Заповніть форму, щоб дізнатися більше про продукти ABM Cloud
Ім'я
Введіть ваше ім'я
Прізвище
Введіть ваше прізвище
Телефон
Введіть повний номер телефону
Email
Введіть правильний email
Посада
Введіть вашу посаду
Назва компанії
Введіть назву компанії
Чем полезен семинар по управлению запасами
Замовити дзвінок
Поспілкуйтесь з нашим експертом вже сьогодні
Ім'я
Введіть ваше ім'я
Телефон
Введіть повний номер телефону
Дякуємо за звернення.

Ми цінуємо, що ви зацікавились саме нашими продуктами. Один з наших співробітників зв'яжеться з вами найближчим часом. Гарного дня!