Впровадження WMS системи на складі
Як відомо, можливість своєчасного постачання широкого асортименту товарів споживачам, одночасно з високою точністю та швидкістю обробки замовлень, багато в чому залежить від ступеня автоматизації ваших логістичних процесів. З метою підвищення своєї конкурентної переваги, багато компаній розглядають необхідність підвищення ефективності роботи складу та розширення спектру складських послуг.
Найефективнішим рішенням цих завдань вважається використання системи управління складом – WMS (Warehouse Management System). Дані системи призначені для автоматизованого управління складськими процесами від приймання товару до відвантаження вже укомплектованих замовлень, а також їх планування та оптимізації. Створення адресного зберігання, автоматичне формування та видача завдань співробітникам, з наступним урахуванням усіх транзакцій по рухам товару, дає змогу контролювати, фіксувати та оцінювати виконання всіх етапів технологічних складських процесів. Разом з цим, системи управління складом дозволяють розміщувати та зберігати вантажі з урахуванням їх особливостей, температурних режимів, партійного обліку тощо.
Економічна ефективність WMS
Перш, ніж приступити до впровадження, або навіть вибору WMS під потреби підприємства, необхідно оцінити економічну ефективність такого проєкту. Але завжди варто розуміти, що оцінка ефективності автоматизації складу, як правило, має суб’єктивний характер. Це з періодичними змінами процесів, оновленням технологічного складського устаткування, новими бізнес-ідеями та інші можливими етапами розвитку бізнесу. Але навіть для зразкової оцінки ефективності впровадження необхідний розрахунок таких економічних показників, як сукупна вартість володіння системою (ТСО – Total Cost of Ownership) та показник повернення інвестицій (ROI – return of investments). Якщо показник повернення інвестицій розраховується у кілька років і носить, швидше, оціночний характер, оскільки залежить від низки причин, до стану світової економіки, то сукупну вартість володіння системою можна оцінити ще на стадії вибору WMS.
WMS: вартість впровадження та інші критерії виброу
Для цього необхідно розрахувати сукупну вартість параметрів.
Вартість застосування WMS – даний параметр може змінюватись в залежності від вибору необхідного рішення, наприклад, це може бути:
- Типовий пакет автоматизації – готове рішення з готовими моделями процесів та обмеженням доопрацювань налаштуваннями ролей ресурсів або шаблонів друку.
- Комплексний пакет автоматизації – що включає попередній аудит складських процесів, написанням і узгодженням Технічного завдання з реалізації та налаштування системи під потреби бізнесу.
- Вартість обладнання – Термінали збору даних, принтери термодруку, Wi-Fi модулі.
- Вартість ліцензій – ліцензії WMS, ліцензії ПЗ, як правило, з можливістю вибору рішень:
- Придбання ядра ПЗ.
- Оренда хмарного рішення.
- Навчання персоналу.
- Вартість технічного супроводу після впровадження.
- Вартість можливих подальших доопрацювань у розвитку системи.
- Строки реалізації проєкту.
Також, при виборі системи управління складом важливо враховувати такі критерії, як можливість масштабування бізнес-процесів, у разі їх зміни або планованого розширення бізнесу, можливості інтеграції з існуючою обліковою системою, оскільки будь-яка WMS є веденою, гнучкість та функціональність, а також можливість тиражування всієї схеми управління, у разі потреби, на інші склади.
Складові елементи WMS-системи
Крім економічного ефекту від автоматизації важливо враховувати критерії поліпшення роботи складу загалом, такі як:
- Збільшення точності при складанні замовлень.
- Підвищення продуктивності праці співробітників.
- Збільшення пропускної спроможності складу.
- Можливість скорочення персоналу.
- Збільшення швидкості прийому/розміщення/відбору товарів.
- Контроль руху товарів.
- Зменшення залишків прострочених товарів.
- Скорочення витрат на паперові носії.
- Порядок на складі.
- Прозорість складських процесів.
- Можливість фіксації білінгу ресурсів.
Насправді функціонал системи, якщо це пакетне рішення, може бути обмежений лише потребою замовника і можливостями розробників. Враховуючи при виборі WMS базові можливості, вартість, гнучкість системи та виконавця, на додачу завжди можна обговорити з виконавцями можливість тих чи інших доробок ще на старті. Можливість приймання та розміщення товарів згідно з заданими алгоритмами, з урахуванням вимог та умов зберігання, партійного обліку або обліку термінів придатності, управління запасами з урахуванням зонування та багатоярусності адресного зберігання, складання замовлень з різними типами угруповання та відвантаження, згідно з пріоритетністю та з урахуванням порядку подальшого вивантаження – це давно є базовими функціями системи управління складом.
WMS дозволяє підвищити ефективність управління як складом, так і персоналом. Крім скорочення часу, витраченого на обробку замовлень, ведеться облік часу, кількості, ваги та обсягу товару в розрізі кожного процесу на складі та по кожному руху товару. Це дозволяє вводити мотиваційну систему виходячи з білінгу ресурсів.
Фактори, що впливають на швидкість роботи WMS
Для більшої продуктивності системи та успішного проєкту впровадження потрібно враховувати фактори, що впливають на швидкість роботи WMS. Як правило, в процесі підготовки до впровадження, команда розробників надає замовнику рекомендації з обладнання, в якому вказані технічні характеристики серверів для розміщення ядра системи, допомагає підібрати термінали збору даних з урахуванням дальності зчитування штрих-кодів, можливості роботи в складах з певним температурним режимом та іншими, необхідні для замовника параметрами. Цих рекомендацій варто дотримуватись. Не останнім важливим чинником, що впливає на швидкість обробки даних може бути пропускна здатність мережного обладнання, особливо у разі використання SaaS-рішення.
Успішні проєкти впровадження WMS
На сьогодні компанія ABMCloud налічує кілька десятків успішних проєктів впровадження ABM WMS у таких країнах, як Україна, Казахстан, Грузія, Узбекистан. Команда продукту дотримується чіткої методології застосування, що дозволяє охоплювати різні бізнеси, мінімізувати ризики і скоротити терміни впровадження. Точне визначення цілей впровадження, в залежності від бізнесу замовника, забезпечує успіх проєкту, тому що від типу складу та продукції залежать і ті переваги, які отримає замовник у результаті.